KAPİNG TERAPİ

En yaygın uygulama şekli kuru kupa ve genel kullanımda hacamat da denilen yaş kupa uygulamasıdır.

Cin tıbbına göre hastalıkların oluşmasına  vücuttaki enerji tıkanıklıkları sebep olur. Kupa uygulaması ile bu tıkanıklıklar açılabilir. Bazı otorler kupaları özellikle akupunktur noktalarına koymayı önermişlerdir.

Kaping terapi sayesinde ağrı bölgesindeki sinir liflerini uyararak ağrı kesici etki gösterir.

Başka bir görüşe göre(taibah teorisi):kaping terapinin bilimsel mekanizması böbreklerin ana boşaltım fonksiyonuna benzerdir. Derideki kapiller filtrasyon sebebi ile yapay böbrek olarak kabul edilir. Hem suda hem yağda çözünen maddeleri deri yolu ile boşaltabilir. Kapiller filtrasyonun artması; kan ,lenf ve hücreler arasında birikmiş, kimyasal atıkları temizler doku yapışıklıklarını açar.

Derideki çizilen bölgedeki kanama; endojen opioidlerin salınımını artırır. Buda analjezik etki yapar.

Nitrit oksit salınımını artırır. Bu da kılcal dolaşımı, kapiller geçirgenliği, hücreler arası sıvının drenajını, lenf akımını ve lenfin temizlenmesini artırır.

Doğal öldürücü hücreleri artırır. Ağrı oluşumunda rol oynayan maddelerin miktarını azaltır.

Ayrıca hacamat sırasında deri kan akımı 250ml/dak. Dan 1000ml/dak. ya çıkar. Bunun anlamı 10 dakikada yaklaşık 10 litre kanın bu alandan geçmesi demektir. Kan bu alandan geçerken içinde bulunan deforme hücreler ,toksinler vb.  de temizlenir.