Ozon Tedavisi

Ozon 3 oksijen(o3) atomundan oluşan ,renksiz ,keskin kokulu  ve havadan ağır olan bir gazdır. Tıbbi amaçla kullanılan ozon özel bir cihaz yardımı ile oksijenden elde edilir.

Ozon tedavisi diğer tamamlayıcı tıp uygulamaları (hacamat, akupunktur, sülük gibi) kadar eski değildir. Her tedavide olduğu gibi burada da bazı öncü isimler vardır. Örneğin; Dr. Albert Wolf 1915’de Birinci Dünya Savaşı sırasında Alman askerlerinin kangren olmaya başlamış yaralarını ciddi yaralarını ozon gazı ile tedavi etmiştir. Ozon teknolojiye bağımlı bir tedavi olduğu için; Hansler’in 1958 yılında ilk tıbbi ozon jeneratörünü tanımlamasına kadar, gelişmesi yavaş olmuştur. Bu tarih den sonra ozon tedavi uygulamaları hız kazanmıştır. 1960 da Hans Wolf tarafından günlük klinik uygulamalarda kullanılmaya başlanmıştır. 1995‘e kadar olan sürede Almanya, Rusya, Küba, İtalya gibi ülkelerde sınırlı kalmıştır. 1995‘de ABD’ nin tamamlayıcı tıp uygulaması olarak kabul etmesinden sonra ozon uygulamaları daha hızlı bir şekilde yayılmıştır. Türkiye ise 1999 senesi itibariyle ozon tedavisi ile tanışmıştır.

Ozon güçlü bir oksitleyicidir. Muhtemelen bildiğiniz gibi, paslı metal oksitlenmemiş metalden çok daha kırılgandır. Ancak oksidasyon hücresel veya mikrobiyal aktivite söz konusu olduğunda da önemli bir işlemdir. Ozonun bakteri, virüs, mantar ve maya gibi mikroorganizmaların hücresel bütünlüğünü zayıflattığı veya zarar verdiği gösterilmiştir. Ozon vücuttaki mikrobiyotayı oksitlemese de, dezenfektan olarak ve suyu arıtmak için başarıyla kullanılmıştır. Daha düşük konsantrasyonlarda, terapötik etkileri nedeniyle ozon kullanılabilir. Ozonun antimikrobiyal özellikleri topikal tedavi veya diş endikasyonları için kullanılabilir. Vücuda giren ozon oksijen seviyelerini optimize edebilir veya bağışıklık sistemini uyarabilir. Aslında,ozon tedavisi en iyi immünomodülasyon (bağışıklık sistemini harekete geçiren) veya oksijen gerektiren tedaviler için verimli bir şekilde kullanılır. Ozon tedavisi uygulaması araştırmacılar ve klinisyenler tarafından güvenli kabul edilmiş ve minimal, önlenebilir yan etkileri olan geçerli bir tedavi olduğu kanıtlanmıştır. Ozon hemodinamik özelliklere sahiptir; yani vücuttaki kan akışını ve dolaşımını olumlu olarak etkiler. Ozon vücudun hücreleri tarafından oksijen alımını ve kullanımını uyarır. Ozon kan dolaşımını iyileştirir, ayrıca vücudunuzun oksijeni daha verimli kullanmasına izin verir. Buna ek olarak ozon vücudun antioksidan enzim sisteminin etkinliğini arttırır. Antioksidanlar, kanser, yaşlanma ve hastalık için ortak bir sorun olan hücresel hasarı önleme işlevini görür. Antioksidan enzimlerin de üretimini uyararak olumlu etkiler gösterir.

Ozon Nasıl Uygulanır ?

En bilinen uygulama yöntemi; özel bir şişeye yaklaşık 100 ml kan alındıktan sonra, ozon ile karıştırılıp tekrar hastaya verilmesi olan ‘’major otohemoterapi’’ dir. Alerjilerde, bağışıklık sistemini düzenlemede, aknede (sivilce) aşı şeklinde kas içine uygulanır. Yaralarda torbalama denen bir yöntemle uygulanır. Özellikle bağırsak hastalıklarında (basur, çatlak, kanama gibi) rektal (makattan) uygulama yapılır. Eklem kireçlenmelerinde, menüsküs yıpranmalarında eklem içine uygulanır. Ameliyat aşamasına gelmemiş, boyun ve bel fıtıklarında fıtığın olduğu bölge yakınlarına uygulama yapılır. Başka yöntemlerde olmakla beraber en sık kullanılan uygulamalarımız bunlardır.

 

WhatsApp Image 2022-06-30 at 11.54.31

OZON TEDAVİSİ HANGİ HASTALIKLARDA KULLANILIR?

1- Atar damar dolaşık bozukluklarında ve damar duvarı iltihabi hastalıklarında.

2- Cilt hastalıklarında. Yaralar, özellikle ayaklarda olan tedaviye dirençli mantar enfeksiyonlarında.

3- Boyun ve bel fıtıklarında. Eklem kireçlenmelerinde.

4- Kronik yorgunluk sendromu, kas romatizması gibi hastalıklarda.

5- Özellikle ilaçların yeterince etki etmediği; bakteri, virüs ve mantar enfeksiyonlarında. (hetatit, zona, uçuk, kandida , covid-19 gibi)

6-Vücudun kendi hücrelerine savaş açtığı otoimmün hastalıklarda. (multıpıl skleroz, romatoid artrit, ankilosan spondilit, crohn gibi)

7-Akciğer hastalıkları. (astım, koah, akciğer fibrozisi)

8-Şeker hastalığının zararlarını azaltmada ve buna bağlı oluşan yan etkilerin tedavisinde

WhatsApp Image 2022-06-30 at 11.54.32

Ozon ayrıca hem covid 19 enfeksiyonundan korunmak için hem de hastalığın daha kısa sürede atlatılmasında çok etkilidir. Covid sonrası kalan halsizlik, yorgunluk, eklem ağrıları gibi belirtileri de kısa sürede iyileştirmektedir. Özellikle akciğerler de yapışıklık olan hastalar içinde çok önemli faydalar sağlamaktadır.

Son olarak ozon tedavisi konusunda tecrübeli, iyi cihaz ve kaliteli malzeme kullanılan yerlerde yaptırılması tedavi etkisini artırır. Birde vücudun verilen tedavi ile kendini yenileyebilmesi için biraz sabırlı olmak gerekir.

 

HASTALIKTAN UZAK, SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM.